Grabarz – na czym polega jego praca?

Mówi się, że grabarz to zawód, który zawsze będzie potrzebny w społeczeństwie. Zapotrzebowanie na tę profesję jest trwałe. Należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to również niezwykle trudne zajęcie, nie tylko pod względem fizycznym. Nie każdy jest w stanie wykonywać tę pracę. Co więcej, zdarza się, że osoby pracujące na tym stanowisku niekoniecznie chcą mówić o tym czym się zajmują. Na czym więc polega praca grabarza? Jakie cechy są potrzebne do wykonywania tego zawodu oraz ile można zarobić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym zajmuje się grabarz?

Pomimo braku wymagań co do wykształcenia, kursów czy szkoleń, niewielu jest chętnych do podjęcia pracy jako grabarz. Praca grabarza polega na pochówku zmarłych, czyli przygotowaniu ceremonii pogrzebowej, kopaniu i zasypywaniu grobów lub przekopywaniu istniejących, a także na wszelkich pracach porządkowych związanych z przygotowaniem grobu, przeniesieniem płyty nagrobnej i wzniesieniem kopca ziemnego. Nierzadko praca grabarza obejmuje także pomoc w przygotowaniu ciała zmarłego, jego transportu na cmentarz czy organizację konduktu pogrzebowego. Jest to rodzaj pracy fizycznej, co czyni ten zawód niezwykle ciężkim. Grabarze kopią groby ręcznie. Zawodowy grabarz może być zatrudniony przez parafię lub zarządcę cmentarza komunalnego. Staje się on wtedy opiekunem cmentarza. Grabarz może również znaleźć zatrudnienie w prywatnej firmie pogrzebowej.

Nie masz głowy do całej organizacji?

Spędź ten czas z rodziną a my zajmiemy sie wszystkimi formalnościami oraz organizacją transportu w wybrane przez Ciebie miejsce!

Cechy grabarza – predyspozycje do wykonywania zawodu

Nie każdy ma odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu grabarza. Wymaga to posiadania konkretnego typu osobowości. Oprócz silnych mięśni, niezbędna jest również silna psychika. Warto podkreślić, że praca ze zmarłymi nie należy do wyzwań, z którymi każdy może sobie poradzić. Zawód grabarza jest mało popularny, często słabo wynagradzany i zdecydowanie nie jest to praca uznawany przez społeczeństwo za prestiżową. Wykonujący go muszą być wyjątkowo silni fizycznie, mieć dobrą kondycję i silne nerwy. W przeszłości zawód grabarza był dziedziczony z ojca na syna, ale obecnie sytuacja jest zupełnie inna i niewielu chce podjąć się tego zawodu. Ważne są również cechy charakteru, takie jak wytrzymałość psychiczna, empatia, wysoka kultura osobista czy wysoka siła fizyczna.

Ile zarabia grabarz w Polsce?

Wynagrodzenie grabarzy jest relatywnie niskie i zależy od kilku czynników. Grabarz zatrudniony w zakładzie pogrzebowym może otrzymać około 3,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. 25% najlepiej opłacanych grabarzy może liczyć na wynagrodzenie powyżej 4,2 tysiąca złotych brutto. Jednak wysokość zarobków zależy od miejsca pracy – w mniejszych miejscowościach płace są proporcjonalnie niższe niż w większych miastach. Ile zarabia grabarz zależy również od liczby pogrzebów w danym miesiącu, a nie tylko od stawki godzinowej. Tak naprawdę, im więcej pogrzebów, tym wyższe zarobki dla grabarzy. Podstawowe wynagrodzenie grabarzy zatrudnionych na cmentarzu może być dodatkowo zwiększone o płatność za wykonywanie dodatkowych czynności. Ustawienie ławki, utrzymanie porządku na cmentarzu i dbanie o groby to dodatkowe zadania, które mogą nieznacznie podnieść miesięczne wynagrodzenie. Warto również zauważyć, że popyt na grabarzy nie spadnie, co czyni ten zawód stosunkowo stabilnym pod względem zatrudnienia.

Jak zostać grabarzem?

Aby rozpocząć karierę jako grabarz, należy przede wszystkim spełnić wszystkie wymagania postawione przez pracodawców na tym stanowisku. Zakłady pogrzebowe stale poszukują nowych pracowników, dlatego znalezienie pracy w tym zawodzie nie powinno być trudne. Najprościej jest zasięgnąć informacji w lokalnych firmach lub poszukać ofert pracy w Internecie. Ważne jest jednak, aby podejść obiektywnie do swoich predyspozycji – wielu ludzi, którzy podejmują pracę jako grabarze, szybko dochodzi do wniosku, że nie są w stanie sprostać wymaganiom związanym z tym zawodem.