Istnieją przypadki w medycynie, które nawet naukowców stawiają w trudnej sytuacji, gdy próbują oni znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego coś się wydarzyło. Jedną z tajemniczych zagadek jest syndrom Łazarza, który pokazuje, że śmierć nie zawsze jest nieodwracalnym procesem. Na przestrzeni lat na całym świecie zaobserwowano kilkadziesiąt przypadków wystąpienia syndromu Łazarza, co pozwoliło zdobyć wiedzę, że serce może zatrzymać się i wznowić swoje funkcjonowanie nawet kilka razy, zanim definitywnie przestanie pracować. To sytuacje, w których „zmarli powracają do życia”. Zdarzają się również sytuacje, gdy u zmarłych obserwuje się ruchy kończyn, które są określane jako odruchy Łazarza. W tym artykule dowiemy się, jakie są przyczyny tego zjawiska, czym jest odruch Łazarza oraz jak różni się on od syndromu Łazarza.
Odruch Łazarza to reakcja pośmiertna, która objawia się ruchami ciała zmarłego po śmierci mózgu. Skutkuje to powolnymi ruchami głowy lub szyi, czasami unoszeniem rąk do klatki piersiowej, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach nawet do podniesieniem tułowia do pozycji siedzącej. Odruch Łazarza, kiedy zaobserwowany przez osobę nieobeznaną w tym temacie może być mylnie postrzegany jako normalne reakcje czy ruchy osoby żyjącej. Jest to jednak błąd, ponieważ występowanie odruchu Łazarza jednoznacznie wskazuje, że wcześniej nastąpiła już śmierć mózgu.
Spędź ten czas z rodziną a my zajmiemy sie wszystkimi formalnościami oraz organizacją transportu w wybrane przez Ciebie miejsce!
Odruch Łazarza występuje bez udziału mózgu i stanowi reakcję automatyczną. Impulsy nerwowe przekazywane są przez rdzeń kręgowy i efektem przypominają np. odruch kolanowy, przy którym po uderzeniu poniżej rzepki, reakcją jest bezwarunkowe wyprostowanie nogi.
Syndrom Łazarza z kolei to potocznie mówiąc sytuacja, w której osoba zmarła, jednak po chwili wróciła do życia, czyli powróciły czynności życiowe. W większości przypadków „powrót do żywych” następuje w przeciągu 10 minut od przerwania procesu reanimacji. U prawie połowy osób, które doświadczyły tego zjawiska, nie wystąpiły żadne negatywne skutki neurologiczne.
Przyczyny tego zjawiska są dość trudne do ustalenia, jednak według niektórych teorii może to być związane z niską temperaturą ciała, która może spowodować znaczne spowolnienie czynności życiowych. Ponadto, pojawienie się syndromu Łazarza może być również związane z podjętymi próbami reanimacji, które wywołują nieprawidłowe impulsy i reakcje organizmu. Zdarza się, że syndrom ten jest odkrywany już po czasie, np. po pogrzebie. W takim przypadku sytuacja staje się jeszcze bardziej niezwykła i szokująca dla rodziny zmarłego. Choć nie jest to zjawisko powszechne, to jednak stanowi interesujące wyzwanie dla medycyny i nauki, które muszą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki wpływają na wystąpienie syndromu Łazarza.
Anielski Orszak
Międzynarodowy i krajowy transport zwłok
Kontakt
Legionowa 14/16 lok. 107
15-099 Białystok
tel: +48 511 700 083
e-mail: biuro@anielski-orszak.pl
Poproś o kontakt