Pogrzeb w Niemczech – z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Pogrzeb za granicą Polski, na przykład w Niemczech, może wiązać się z wysokimi wydatkami. Wszystko zależy od planowanej formy pogrzebu oraz od kosztów przejazdu zmarłego na miejsce pochówku. W Niemczech można znaleźć specjalistyczne firmy pogrzebowe, które oferują kompleksową organizację uroczystości oraz zapewnienie trumny oraz urny. Warto jednak pamiętać, że takie usługi są kosztowne. Trzeba przygotować się na wydatki związane z prawnymi formalnościami oraz związane ze stosownymi zezwoleniami na przewóz ciała przez granicę. Warto wziąć pod uwagę również dodatkowe koszty, takie jak transport gości na ceremonię lub zakwaterowanie dla rodziny zmarłego. Jak wygląda pogrzeb w Niemczech i ile kosztuje?

Jak wygląda pochówek w Niemczech

Pochówek w Niemczech odbywa się zupełnie inaczej niż w Polsce. W Niemczech zazwyczaj stypa wygląda bardzo kameralnie – obecni są tylko bliscy członkowie rodziny i najbliżsi przyjaciele zmarłego. Nie ma tam zwyczaju zapraszania dalszej rodziny lub sąsiadów. Często grób jest ozdobiony kwiatami i symbolami religijnymi, jednak bardzo rzadko wykorzystuje się znicze. Coraz częstsze są kremacje, które stają się popularniejsze z powodu braku miejsca na tradycyjne pochówki. Obecnie zwłoki częściej poddaje się kremacji niż tradycyjnemu pochówkowi. Pogrzeb w lesie to także popularna opcja w Niemczech, gdzie można pochować zmarłego wśród drzew i natury. Nigdy nie było tam zwyczaju trzymania ciała w domu aż do pogrzebu – po stwierdzeniu zgonu firma pogrzebowa organizuje transport zwłok do kostnicy. W Niemczech pochówek może być bardziej skromny i osobisty niż w Polsce, gdzie zwykle odbywa się on z dużą liczbą gości i symboliką religijną.

Nie masz głowy do całej organizacji?

Spędź ten czas z rodziną a my zajmiemy sie wszystkimi formalnościami oraz organizacją transportu w wybrane przez Ciebie miejsce!

Ile wynosi ubezpieczenie pogrzebowe w Niemczech?

W Niemczech nie istnieje taki rodzaj wsparcia jak zasiłek pogrzebowy, co oznacza, że to w obowiązku rodziny zmarłej osoby leży pokrycie wszystkich kosztów pogrzebu. Dlatego bardzo popularne są tam ubezpieczenia pogrzebowe. Polisy te są dostępne dla prawie każdego, kto nie przekroczy odpowiedniego wieku (zazwyczaj maksymalny wiek, dla którego można korzystać z takiego ubezpieczenia to 80 lat). Wysokość składki zależna jest od zdrowia i wieku osoby i niestety stosunkowo szybko rośnie. Wysokie koszty ubezpieczeń świadczą przede wszystkim o popularności tego rodzaju świadczeń. Jedną z najważniejszych zalet ubezpieczenia pogrzebowego w Niemczech jest to, że nie ma obowiązku dokumentowania kosztów pogrzebu. Wysokość świadczenia, która w przypadku zgonu osoby ubezpieczonej zależy bezpośrednio od wysokości opłacanych składek. Oznacza to, że nawet jeśli koszty pogrzebu są niższe niż suma wypłaconego ubezpieczenia, rodzina nie będzie musiała zwracać różnicy.

Jak zorganizować pogrzeb w Niemczech?

Organizacja pogrzebu w Niemczech może być skomplikowaną procedurą. Po śmierci musimy odebrać akt zgonu, który jest niezbędny do załatwienia wszystkich formalności związanych z pochówkiem. Jest on potrzebny także, aby rozwiązać wszystkie umowy, które były na zmarłą osobę. Następnie należy znaleźć zakład pogrzebowy, który zajmie się organizacją całości ceremonii pogrzebowej. W Niemczech kremacja jest dużo popularniejsza niż w Polsce i jest popularniejsza nawet od tradycyjnego pogrzebu. Warto zaznaczyć, że w Niemczech pochówek zmarłych odbywa się zgodnie z przepisami danego landu, czyli niemieckiego stanu związkowego. Koszt pogrzebu w Niemczech może być bardzo wysoki, dlatego ważne jest, aby przemyśleć, które usługi są niezbędne, a jakie mogą być pominięte. W przypadku doświadczonego zakładu pogrzebowego planowanie pogrzebu nie wymaga posiadania wiedzy na temat ceremonii pogrzebowej oraz formalności z nią związanych. Przez wszystkie formalności w takim przypadku przeprowadzi nas osoba, która zna się na tego typu rzeczach. Oczywiście największym zapytaniem, związanym ze zorganizowaniem pogrzebu, jest sposób pogrzebania zwłok, który musi zostać podjęty przez krewnych zmarłego.

Pogrzeb w Niemczech – z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Pogrzeb w Niemczech to bardzo poważna i ważna ceremonia, która niestety wiąże się z niemałymi kosztami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w Niemczech ze względu na brak zasiłku pogrzebowego bardzo ważną rzeczą jest posiadanie ubezpieczenia na wypadek śmierci, które w zależności od wysokości świadczenia powinno pokryć koszty związane z pogrzebem. W przypadku braku takiego ubezpieczenia, koszty pogrzebu ponoszą bliscy zmarłego. Największym wydatkiem jest oczywiście zakup trumny oraz wynajem kaplicy lub kościoła na ceremonię. Należy także doliczyć koszty związane z transportem zmarłego, organizacją kwiatów, druku kartek kondolencyjnych czy też cateringiem dla gości. Koszty kremacji są dużo niższe niż tradycyjny pochówek na cmentarzu w trumnie. Ogólnie rzecz biorąc, koszt pogrzebu w Niemczech wahają się od 5000 euro i może sięgać nawet kilkunastu tysięcy euro.