Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z którymi człowiek może się zmierzyć. Bez względu na to, czy była to osoba starsza czy młoda, czy śmierć była nagła, czy oczekiwana, emocjonalny szok jest trudny do opanowania. Osoba, która traci bliskiego człowieka, doświadcza silnego bólu, smutku i żalu. Osoby w trudnej sytuacji często szukają wsparcia w rodzinie i przyjaciołach, ale również potrzebują czasu na przetworzenie zaburzeń emocjonalnych i powrót do swojego życia. Co zrobić, gdy dowiemy się o śmierci bliskiej nam osoby na wakacjach?
W sytuacji, gdy bliska osoba umiera za granicą, potrzeba zdecydowanego działania. Przede wszystkim należy sprawdzić, jakich dokumentów i formalności trzeba dopełnić, aby możliwe było przetransportowanie ciała zmarłej osoby do kraju. W tym celu jeśli sami nie mieliśmy nigdy styczności z taką sytuacją, to najlepiej skontaktować się z firmą pogrzebową, która świadczy międzynarodowe usługi i zna się na prawach dotyczących transportu zwłok zza granicy. W przypadku jakichkolwiek problemów, warto też zwrócić się z zapytaniem o pomoc do odpowiednich instytucji takich jak konsulat RP w danym kraju. Urnę z prochami przewieźć możemy w samochodzie i czasami także samolotem. Jeżeli jednak zależy nam na transporcie zwłok, to zmuszeni będziemy do skorzystania z pomocy firmy pogrzebowej, która pomoże w zorganizowaniu transportu i innych formalnościach. Należy także dowiedzieć się, jak wyglądają procedury związane z uzyskaniem odszkodowania. W tak trudnym momencie warto szukać wsparcia bliskich oraz nie warto wstydzić się udać do specjalisty, który będzie mógł pomóc przejść przez ten trudny czas.
Spędź ten czas z rodziną a my zajmiemy sie wszystkimi formalnościami oraz organizacją transportu w wybrane przez Ciebie miejsce!
Aby dokonać zgłoszenia zgonu osoby, która zmarła za granicą, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce zależnego od miejsca zamieszkania zgłaszającego. Osoby, które zobowiązane są do zgłoszenia zgonu to przede wszystkim najbliższa rodzina zmarłego. Wymagane dokumenty to zagraniczny odpis aktu zgonu. W trudnych sytuacjach, pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych mogą pomóc w załatwieniu formalności oraz udzielić informacji na temat procedur zgłaszania zgonu. Należy mieć świadomość, że wydanie polskiego aktu zgonu jest niezbędne do organizacji pogrzebu na terenie Polski. Ten dokument potwierdzający śmierć jest też wymagany do przeprowadzenia postępowania spadkowego.
Transport zwłok z zagranicy do Polski, mimo że cały czas jest bardzo drogą usługą, to jest coraz popularniejszym rozwiązaniem dla rodzin zmarłych, które chcą zapewnić swym bliskim godny pochówek w rodzinnym kraju. Można go przeprowadzić przy użyciu samolotu lub drogą lądową, zależnie od indywidualnych preferencji i okoliczności. W przypadku transportu zwłok należy zadbać o odpowiednią trumnę, w której umieszcza się prochy zmarłego oraz o formalności związane z przewozem, takie jak odpowiednie pozwolenia. Nad transportem zwłok nadzór sprawuje graniczny lub powiatowy inspektor sanitarny, do którego należy wystąpić o pozwolenie na sprowadzenie ciała. W organizacji transportu zwłok z zagranicy do Polski, warto więc skorzystać z usług specjalistycznych firm oferujących transport pogrzebowy. Dzięki nim można uniknąć problemów związanych z logistyką i formalnościami oraz mieć pewność, że transport przebiegnie sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wymagania i przepisy dotyczące transportu zwłok muszą być przestrzegane, aby zapewnić godny pochówek osoby zmarłej. Przewóz zwłok na terenie Polski można zorganizować bez zezwolenia maksymalnie do 60 km. Różne przepisy obejmują w swoich restrykcjach zarówno transportu zwłok w kraju, jak i zagranicą. Aby sprowadzić zwłoki osoby zmarłej do Polski, należy uzyskać dokumenty umożliwiające przewiezienie ciała zmarłego, takie jak akt zgonu i pozwolenie na transport zwłok, które muszą zostać wystawione przez odpowiednie władze. Wymagane jest również zabezpieczenie ciała zmarłego w trumnie odpowiedniego typu przed transportem. W przypadku przewożenia zwłok przez granicę kraju, który nie należy do strefy Schengen, konieczne jest posiadanie wszystkich zezwoleń. W przypadku komplikacji zawsze można zwrócić się do konsula i konsulatu, który w miarę możliwości udzieli pomocy w organizacji transportu zwłok i będzie miał możliwość wydania dokumentów niezbędnych do tymczasowego składowania ciała zmarłego oraz przewozu do Polski. Ważne jest, aby transport zwłok odbył się w sposób bezpieczny i z pełnym poszanowaniem zmarłego.
Anielski Orszak
Międzynarodowy i krajowy transport zwłok
Kontakt
Legionowa 14/16 lok. 107
15-099 Białystok
tel: +48 511 700 083
e-mail: biuro@anielski-orszak.pl
Poproś o kontakt